صنایع

صنایع بسته بندی

بسته بندی جزء لازم و ضروری یک محصول است که شناساندن و نگهداری محصول را از تولید تا مصرف بر عهده دارد. علم طراحی بسته‌بندی، هنر و فناوری محافظت از محصول برای نگهداری، انبار، انتقال و توزیع، ذخیره، فروش و استفاده از آن است به گونه‌ای که از سویی کمترین اسیب در حین تولید تا مصرف به محتوای محصول و از سوی دیگر به محیط زیست وارد گردد. بسته‌بندی شامل مراحل طراحی، ارزیابی، و تولید بسته‌ها می‌شود.

بسته بندی در لغت

در لغت بسته بندی به معنای جمع آوری و مرتب کردن کالاها و محصولات بر اساس یک معیار خاص است. صنعت بسته بندی، مربوط به ظاهر یک کالا و محصول است و تاثیری بر روی کیفیت و کارایی آن محصول ندارد.

 تاثیربسته بندی در افزایش فروش

علاوه بر کیفیت کالا و محصولات موارد دیگری از جمله سته بندی در افزایش فروش نقش مستقیم دارد. ظاهر جذاب بسته بندی‌ و همچنین دارا بودن اطلاعات مهم محصول بسیار پر اهمیت است.  پس می توان گفت که این صنعت، تاثیر بسیار زیادی در افزایش میزان خرید مشتری خواهد داشت.اگر شرکت یا کارخانه‌ای را مشاهده کردید که به فروش بالایی دست یافته، شک نکنید که بر روی بسته بندی زیبا هم تمرکز دارد.

انواع لوازم مورد نیازبرای بسته بندی

وسایل بسته بندی جز مهم‌ترین مواردی است که در زمان بسته بندی باید آن‌ها را در اختیار داشت. در ادامه با برخی از لوازم مورد نیاز برای بسته بندی آشنا می‌شویم.

 

بطری پلاستیکی

بطری پلاستیکی

بطری  یکی از لوازم مورد نیاز در بسته بندی است. از این محصول در بسته بندی آب، دارو، اب میوه، نوشابه و… استفاده می‌شود. این ظروف بسته بندی مواد در اندازه‌ها و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. علاوه بر وجود تفاوت در سایز بدنه‌های این نوع بطری‌ها اندازه دهانه آن‌ها نیز می‌تواند با هم متفاوت باشد و همچنین از مواد اولیه متفاوتی نیز قابل تولید هستند.

 

قوطی فلزی

قوطی فلزی

 این نوع لوازم بسته بندی در برابر ضربه‌ها و عوامل خارجی مقاوم هستند. همچنین این نوع قوطی‌ها در برابر درجه حرارت بالا مقاومت زیادی دارند. مواد اولیه استفاده شده در ساخت این نوع ظروف بسته بندی مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب، رطوبت، اکسیژن و نور دارند. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این نوع ظروف بسته بندی این است که دارای خاصیت ضد مسموم کنندگی هستند.

 

ظروف شیشه ای

ظروف شیشه ای

شیشه ماده‌ای است که به حرارت بسیار حساس  است. میزان درصد شکستن لوازم و ظروف شیشه‌ای در مقایسه با سایر ظروف بیشتر است. همچنین ظروف شیشه‌ای وزن بسیار بالایی دارند که این مورد باعث افزایش هزینه حمل و نقل آن نسبت به سایر بسته بندی‌ها می‌شود.

 

نخ یونجه

نخ بسته بندی

این محصول برای بسته بندی اجسام مختلف کاربرد دارد. این نوع نخ‌ها در صنف‌های مختلفی مانند تجاری، صنعتی و مصارف عمومی به کار می‌روند. جهت تولید انواع نخ بسته بندی از مواد اولیه پلاستیک و پلی پروپیلن استفاده می‌کنند انواع نخ بسته بندی شامل نخ تابیده، نخ کادویی، نخ دروگر و … است. نخ دروگر به نام‌های دیگری مثل نخ یونجه و نخ بیلر نیز شناخته می‌شود.

کیسه توری

با افزایش تولید و جابه جایی محصولات متفاوت، واردات و صادرات نیاز به ابزاری برای بسته بندی محصولات و جلوگیری از آسیب دیدن آن‌ها احساس شد. به این منظور کیسه‌هایی تحت عنوان کیسه توری تولید شدند. انواع کیسه توری در بسته بندی‌ها کاربرد دارند. این محصول جهت نظم دهی به محصولات و سهولت در جابه جایی محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار کاربرد است.

 

محصولات

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست