صنایع

Rope in the fisheries industry

آبزی پروری یک چرخه است که طی آن آبزیان برای رسیدن به وزن، سن و … مناسب تحت مراقبت و رشد قرار می‌گیرند و در نهایت برای تامین نیاز بازار فروخته می‌شوند. این چرخه در گذشته بصورت طبیعی انجام می‌شد و انسان‌ها فقط به صید ماهی مشغول بودند. درحال حاضر این صنعت هم دستخوش تغییرات و پیشرفت شده است. در مناطقی که پرورش ماهی به صورت سنتی مرسوم بوده است به روش‌های مدرن رانی کهروی آورده اند. دیگر برای تهیه‌ی ماهی نیاز به شکار آن نیست و ماهی‌ها در شرایط سلامت مناسب، با فراوانی بیشتر و قیمت بهتر به بازار عرضه می‌شوند.

صنعت شیلات

شیلات (Fisheries) به علم بهره برداری پایدار و اقتصادی از منابع آبی گفته می‌شود. این صنعت دارای دو حوزه آبزی‌پروری (Aquaculture) و ماهیگیری (Fishing) است. پرورش ماهی یک دانش شامل مفاهیم مهمی مانند تمرین، گسترش مهارت‌ها و امکانات فردی، مشورت با افراد خبره و توانایی‌های مدیریتی لازم در واحدهای پرورش است.

شیلات

تجهیزات لازم برای پرورش ماهی

برای ورود به صنعت شیلات نیازمند تجهیزات مناسبی است که در ادامه قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم:

دستگاه هوادهی آبزیان (اسپلش)

دستگاه هوادهی آبزیان انواع مختلفی دارد. یکی از بهترین دستگاه‌ها، دستگاه هوادهی آبزیان اسپلش است. این دستگاه به دلیل وجود مکانیزم ساده و قدرت بالای آن به محبوبیت قابل توجهی دست یافته است. در این دستگاه مقدار بسیار زیادی آب به صورت فواره ای پاشیده شده و از این طریق انتقال اکسیژن به روش مناسب ارائه می‌شود.

اکسترودر

اکسترودر دستگاهی صنعتی است که در تولید محصولات غذایی برای پرورش ماهی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد اولیه پس از اینکه در اکسترودر جاری شدند و آسیاب‌های اولیه و ثانویه انجام شد، وارد آسیابی مخصوص به نام آسیاب پولورایزر می‌شوند. با استفاده از آسیاب پولورایزر مواد به صورت نانو ذرات خرد می‌شوند. اگر مواد اولیه ریزدانه باشند، میزان جذب آن‌ها بیشتر است. به طوری که نانو ذرات قادر به نفوذ به مویرگ‌های موجود در بدن آبزیان از طریق پوست یا حتی بزاق هستند.

توری سایبان استخر ماهی

یکی دیگر از وسایل پرورش ماهی توری سایبان استخر ماهی است. استفاده از توری سایبان استخر ماهی از تشکیل جلبک و خزه روی سطوح مختلف استخر پرورش ماهی جلوگیری می کند و میزان تبخیر سطح آب استخر را در اثر تابش مستقیم نور خورشید تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.

طناب صیادی

طناب صیادی برای مصارف دریایی و در صنایع شیلات مورد استفاده‌ی صیادان و لنج داران است. این طناب از ان جهت که آب کمی به خود جذب می‌کند و عایف الکتریکی نیز هست و از همه مهم‌تر در برابر سایش مقاوم و محکم است بسیار پرکاربرد است. این محصول از مواد پلیمری پلی پروپیلن و پلی اتیلن تواید می‌شود و دارای یو وی است.

زهکشی و فیلتراسیون

با انجام زهکشی و فیلتراسیون قادر به کاهش مواد آلاینده مزارع پرورش ماهی خواهید بود. در این روش برای پیشگیری از تلفات ماهی ها و افزایش بهره وری مواد معلق، مزارع پرورش ماهی را به استخر مورد استفاده در این مزارع اضافه می کنند.

وان پرورش ماهی

یکی دیگر از تجهیزات استخر پرورش ماهی، وان پرورش ماهی است. این وان ها در انواع مدل ها و طرح ها تولید شده اند و وارد بازار می شوند. همچنین جنس مواد به کار رفته در ساخت انواع وان ها با یکدیگر متفاوت هستند.

شرکت لاوان بافت در زمینه‌ی تولید انواه طناب، توری و نخ فعالیت می‌کند. انواع طناب‌های تولیدی این شرکت کاربردهای بسیار متنوعی در زمینه صیادی و همچنین کشتیرانی دارند. طناب پلی اتیلن از ابزار مهم صیادان سنتی در جهت حمل تور و مددکار صیادان و پرورش دهندگان صنعتی آبزیان میباشند. طناب پلی پروپیلن و پلی استیل تولیدی شرکت لاوان بافت در اقطار ۲۰ الی ۴۰ میلیمتر نیز کاربردهای سنگینتر دریایی و کشتیرانی دارند.

محصولات

طناب پلی اتیلن (PE)
کاربرد نخ بیلر در بسته بندی علوفه
طناب پلی اتیلن (PE)
 طناب‌ پلی اتیلن (PE) با استفاده از مواد اولیه و گرید‌های مرغوب تولید شده، که…

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست