دسته‌های مقالات

مقالات منتخب

همه چیز درباره‌ی کاربرد انواع نخ پلاستیکی

مقالات, نخ

نخ پلاستیکی محصولی بلند و باریک است که از الیاف ساخته می‌شود. یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های تاثیر گذار بر ویژگی‌های نخ، ویژگی‌های الیاف تشکیل دهنده‌ی آن است. نخ یکی از محصولات کاربردی مورد استفاده بشر است. نخ‌ها بر اساس جنس مواد سازنده در دسته‌ی طبیعی و مصنوعی قابل تقسیم هستند. هرکدام از نخ‌های طبیعی و مصنوعی کاربردهای متفاوتی دارند و برای موارد مختلفی استفاده می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با انواع الیاف می‌توانید به مقاله‌ی “انواع الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی” مراجعه فرمایید. در این مقاله قصد داریم را با کاربرد انواع نخ پلاستیکی، موارد استفاده انواع نخ‌های پلاستیکی و کاربرد آن آشنا شویم.

کاربرد انواع نخ پلاستیکی

نخ‌های موجود در بازار دارای تنوع هستند و در رنگبندی‌های متفاوت و برای مصارف گوناگون تولید می‌شوند. برای تهیه‌ی نخ پلاستیکی با داشتن اطلاعات در مورد ویژگی‌های هر نخ و توجه به کاربرد انواع نخ، می‌تواندمفید باشد. برای مثال نمی‌توان از نخی که برای دوخت پارچه به کار می‌رود، برای قالیبافی استفاده کرد. یا نخ مورد نظر برای جراحی با نخ بسته‌بندی بسیار متفاوت است. هرکدام از نخ‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و در موارد مختلفی کاربرد دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

کاربرد نخ‌ پلاستیکی (مصنوعی)

نخ‌های مصنوعی همانطور که از نامشان مشخص است از جنس مواد اولیه مصنوعی مثل پلی پروپیلن، پلی اتیلن و دیگر مواد پلیمری تولید می‌شوند. این نخ‌ها با عنوان نخ پلاستیکی در بازار عرضه می‌شوند. این محصولات انواع مختلفی دارند که هر کدام برای موارد مختلفی استفاده می‌شوند.

کاربرد انواع نخ‌‌‌ پلاستیکی بسته‌‌‌ بندی

باتوجه به ویژگی‌‌‌های خاص هر یک از انواع نخ‌‌‌های‌‌‌ بسته‌‌‌بندی لاوان بافت، کاربردهای متفاوتی برای آن‌ها می‌‌‌توان در نظر گرفت. از نخ بسته‌‌‌بندی عدل‌بندی در حیطه‌‌‌ی کشاورزی از جمله علوفه بندی و پرس علوفه، از نخ بسته‌‌‌بندی دروگر در بسته‌‌‌بندی جو و گندم در ماشین‌‌‌آلات کشاورزی مانند ماشین دروگر و از نخ بسته بندی گلخانه‌‌‌ای در صنایع دستی جهت ایجاد نما، جهت دوختن گونی پیاز و سیب‌‌‌زمینی، در صنعت بسته بندی کارتن و قطعات، در صیادی جهت سنگین کردن تور ماهیگیری توسط بستن آجربند و در گلخانه‌‌‌ها و محل کشت صیفی‌جات استفاده می‌‌‌شود.

کاربرد نخ پلاستیکی گلخانه‌ای

در گلخانه‌ها به منظور بالا نگه داشتن بوته‌ها و همچنین جلوگیری از افتادگی محصولات از نخ گلخانه استفاده می‌شود. از نخ گلخانه در کشت محصولاتی از مثل گوجه، فلفل، خیار و سایر صیفیجات استفاده می‌شود. با استفاده از این نخ‌ها می‌توانید تعداد بیشتری بوته را در گلخانه خود پرورش دهید و از فضای موجود بهینه استفاده کنید.

 

isrounded

کاربرد نخ دروگر

نخ دروگر، که با نام‌های نخ یونجه، نخ بسته بندی علوفه و گندم نیز شناخته می‌شود، یکی از این نوآوری‌ها است که همانطور که از نامش پیداست، برای بسته‌بندی علوفه، گندم، یونجه و… استفاده می‌شود.با توجه به مقاومت بسیار بالای نخ یونجه در موارد مختلفی مانند بسته بندی گندم و جو در ماشین‌ها و دستگاه‌های دروگر میتوان از این محصول استفاده کرد. استفاده از آن مزیت‌های زیادی برای کشاورزان دارد و از مشکلات زیادی جلوگیری می‌کند.

کاربرد نخ عدل بندی

از جمله اصلی‌ترین کاربرد اصلی نخ عدل بندی بسته بندی علوفه، یونجه و… است. این نخ به نسبت نخ‌های کنفی و نخ‌های سیزال وزن کمتری دارد. از نخ‌های عدل بندی پلی‌پروپیلن برای بسته بندی و سایر کارهای مشابه استفاده می‌شود و اکثر کشاورزان، از نخ‌های عدل بندی برای انجام فرایند بسته بندی علوفه استفاده می‌کنند.تنوع رنگی بالا در این محصول به کشاورزان این امکان را می‌دهد تا از رنگ‌های مختلف به‌منظور بسته بندی محصولات در طبقه‌بندی‌های مختلف استفاده کنند.

 

کاربرد نخ بیلر

کاربردهای نخ بیلر

نخ بیلر برای بسته بندی محصولات کشاورزی قابل استفاده است. بعنوان مثال از نخ بیلر در باغ میوه به خصوص باغ انگور استفاده می‌شود. همچنین برای میوه‌ها‌، سبزیجات دارای وزن زیاد و بسته بندی علوفه و یونجه قابل استفاده است تا ساقه و شاخه آن را نگه دارد. همچنین نخ بیلر با نام نخ پرس علوفه معروف است. امروزه نخ بیلر پلی‌پروپیلن برای بسته بندی و دیگر کارها نیز قابل استفاده است.

کاربرد نخ کشاورزی

کاربرد آن بالا کشیدن و نگهداری بوته‌ها است به طوری که به دور بوته‌ها پیچیده می‌شود و مانع افتادن گیاه است.

 

نخ کادو

کاربرد نخ کادو

نخ کادو با توجه به ضخامت و وزن کم، برای بسته بندی محصولات در حجم پایین کاربرد دارد. از این نخ در تزئین و بسته بندی کادو، شیرینی فروشی‌ها، سبزی فروشی‌ها و… استفاده می‌شود.

کاربرد نخ تابیده

از نخ تابیده برای بسته بندی انواع کارتن‌ها استفاده می‌شود. نخ‌های سفید تابیده با توجه به کیفیت بالاتر، برای بسته بندی‌های سنگین مناسب هستند.

کاربرد نخ پلی استر

بیشترین کاربرد نخ پلی استر در صنعت پارچه و لباس است. پارچه‌ی تولید شده با نخ پلی استر شکل خود را حفظ می‌کند؛ بنابراین برای دوخت لباس‌های رسمی مناسب است. از نخ پلی استر برای تولید انواع پارچه‌ها، انواع لباس‌ها، فرش، پرده، ملحفه، رو تختی و مواردی از این دست استفاده می‌شود.  نخ پلی استر علاوه بر منسوجات خانگی و لباس، به دلیل استحکام بالایی که دارد در مواردی مانند تولید انواع طناب در صنعت نیز، کاربرد دارد.

کاربرد نخ پلی استر DTY

از نخ DTY برای تولید انواع لباس‌های ورزشی زمستانی، انواع لباس زیر، پارچه‌ی رو مبلی، انواع پارچه‌ی پرده‌ای، جوراب و مواردی از این دست استفاده می‌شود.

کاربرد نخ پلی استر ATY

نخ ATY در تولید انواع پتوهای مسافرتی، فرش‌های ماشینی، پرده‌های اسپرت و فانتزی، روکش صندلی، چادر صنعتی، شلنگ و… کاربرد دارد.

کاربرد نخ پلی استر FDY

نخ FDY در موارد بسیاری کاربرد دارد. از جمله:

   • تولید روکش‌های مختلف صنعتی، موکت، عایق کاری، کفپوش‌ها.
   • قسمت جاذب پوشک، دستمال مرطوب، پدهای بهداشتی.
   • لباس‌های بیمارستانی، باند، ست جراحی، چسب زخم.
   • تولید پارچه‌های رو مبلی، انواع پارچه‌ی پرده‌ای، پارچه‌ی کرپ، انواع چادر زنانه، پارچه‌ی توری، انواع روسری، فرش ماشینی، ساک، چمدان.
   • فرش شگی.
   • دوخت کمربند ایمنی در خودرو، روکش صندلی، تودوزی خودرو.
   • به عنوان ماده‌ی اولیه‌ی نخ‌های تابیده، شانل، راشل.

کاربرد نخ پلی استر POY

از نخ POY در صنایع نساجی به طور گسترده استفاده می‌شود. این نخ علاوه بر ماده‌ی اولیه جهت تولید نخ استرچ (ATY) و نخ تکسچره (DTY)، کاربردهای دیگری نیز دارد. مانند:

   • تولید پارچه رو مبلی و پرده‌ای
   • تولید لباس‌های ورزشی زمستانی
   • تولید انواع لباس پیراهنی و لباس کار
   • تولید انواع جوراب
   • لباس زیر
   • تولید فیلتر
   • انواع لباس زیر و پارچه‌های کشبافت
   • تولید پارچه مخصوص نظافت تجهیزات

کاربرد نخ اکریلیک

نخ اکریلیک جزو نخ‌های مصنوعی است و در تولید لباس‌های مناسب برای هوای سرد (شلوار، دستکش، ژاکت و…) کاربرد دارد. همچنین از نخ اکریلیک برای تولید انواع فرش، قالیچه، رومبلی و مواردی از این دست استفاده می‌شود. در صنعت، از نخ اکریلیک به عنوان یکی از اجزا سازنده الیاف کربن استفاده می‌شود. همچنین یکی از کاربردهای اصلی نخ اکریلیک در بافندگی است.

 

نخ نایلون

کاربرد نخ نایلون

نخ‌ نایلون که به نام نخ جراحی نیز شناخته می‌شود، برای جراحی نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود. این نخ برای بستن لایه‌های کوتیکولی پوست مناسب هستند. پزشکان بر اساس نوع زخم و نوع بخیه، از نخ نایلون مناسب استفاده می‌کنند.

کاربرد نخ پلی پروپیلن (پ‌پ)

بیشترین کاربرد نخ پلی پروپیلن در مصارف بهداشتی و تولید فیلترهای نخ تابیده میکرونی است. نخ پلی پروپیلن در منسوجات بی بافت نیز کاربرد دارند. از دیگر کاربردهای این نوع نخ می‌توان به کاربرد در فیلترهای هوا، مایعات، گاز، جاذب روغن در صنعت نفت، تولید لباس‌های تابستانی، ماسک صورت، پوشش دیوار، بتن، رومیزی و مواردی از این دست اشاره کرد.

کاربرد نخ پلی پروپیلن CF و BCF

از نخ CF در مواردی مانند سرکیسه دوزی، قیطان بافی، بند کفش، تسمه کیف، تسمه ساک و کوله پشتی، پارچه رو مبلی، گونی بافی و… استفاده می‌شود.
همچنین نخ BCF در صنایع مربوط به تولید انواع فرش، روفرشی و موکت کاربرد دارد.

کاربرد نخ پت

نخ پلی اتیلن ترفتالات یا به اختصار پت، به عنوان یک نخ صنعتی در انواع مختلف منسوجات و پوشاک کاربرد دارد.

کاربرد نخ موم زده

از نخ موم زده برای هنر چرم دوزی با دست استفاده می‌شود.

کاربرد نخ استرچ

از نخ استرچ برای تولید پارچه جین، مخمل نخی، لباس کار، لباس‌های مقاوم به حرارت، لباس‌های راحتی، جوراب، لباس زیر، بانداژ پزشکی و مواردی از این دست استفاده می‌شود.

کاربرد نخ لاکرا

از نخ لاکرا برای تولید انواع پارچه استفاده می‌شود. کارخانجات تولید انواع جوراب و لباس‌های ورزشی، از نخ لاکرا به وفور استفاده می‌کنند. به دلیل خاصیت کشسانی این نخ، از آن در تولید لباس‌های ورزشی، انواع لباس شنا و همچنین انواع کلاه استفاده می‌شود.

کاربرد نخ نامرئی

نخ نامرئی همانطور که از نامش پیداست، در جواهر دوزی، دوخت لباس عروسک و به طور کل مواردی که نیاز است تا دوخت رویه مشخص نباشد، کاربرد دارد.

کاربرد نخ عمامه

نخ عمامه در هنرهایی مانند گلدوزی، نمددوزی، دوخت حاشیه، روبان دوزی و… کاربرد فراوان دارد.

کاربرد نخ سرکیسه دوزی

از نخ سرکیسه دوزی در جنس پلی پروپیلن و پلی استر برای دوخت استفاده می‌کنند. در کارخانه‌ها از دستگاه سرکیسه دوزی برای دوخت کیسه‌ها استفاده می‌کنند که نیاز به این نوع نخ دارد.

سخن پایانی

آشنایی با کاربرد انواع نخ‌های طبیعی، مصنوعی و مخلوط موجود در بازار، به شما کمک می‌کند که به درستی از آن‌ها استفاده کنید. بهتر است کاربرد انواع نخ پلاستیکی و موارد استفاده انواع نخ پلاستیکی را به درستی بشناسید. لاوان بافت عرضه کننده انواع طناب پلاستیکی، نخ پلاستیکی مفتخر است در این زمینه به شما یاری برساند. برای اطلاع بیشتر درباره‌ی خصوصیات انواع نخ‌های مصنوعی و همچنین اطلاع از آخرین قیمت انواع نخ‌ بسته بندی پلاستیکی و طناب‌های پلاستیکی با شماره‌های موجود در سایت در ارتباط باشید.  امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده‌ باشد.

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست